Lecznicza marihuana: prawda czy mit?

Co nazywamy trawką?

Trawka, to pieszczotliwa i nieco humorystyczna nazwa jednego z najpopularniejszych narkotyków na świecie. Z narkotyku tego korzystano już w czasach starożytnych, mimo, że nie znano dokładnie jego składu chemicznego. Narkotykiem, o którym tu mowa jest marihuana. Używka ta doczekała się jeszcze wielu potocznych, pieszczotliwie i żartobliwie brzmiących nazw. Nazywana jest również gandzią, maryhą, zielskiem lub ziołem. Surowcem, z którego powstaje marihuana są konopie indyjskie. Rośliny te zawierają kilkaset różnych związków chemicznych. Dziś wiadomo już, że za narkotyczne ich działanie odpowiada związek chemiczny o nazwie tetrahydrokannabinol THC. Jako, że związek ten nie zatruwa organizmu i nie zabija, marihuany nie zaliczono do narkotyków twardych. Wpisano ją jednak na listę narkotyków nazywanych miękkimi, a to dlatego, że częste jej używanie może prowadzić do uzależnienia psychicznego. Masrihuana nie odbiera życia, ale może je znacznie skomplikować, zwłaszcza, gdy za jej pomocą z trudnymi emocjami i problemami radzą sobie osoby młode. Według statystyk, uzależnienie od konopi jest udziałem około 10% użytkowników marihuany.

Marihuana w Polsce

Jako narkotyk miękki, marihuana nie wszędzie jest legalna. W latach trzydziestych ubiegłego wieku wprowadzono pierwsze zakazy związane z marihuaną, a było to w Stanach Zjednoczonych. Za największym mocarstwem świata poszły inne kraje. Obecnie widać odwrotny trend, to znaczy marihuanę rekreacyjną zaczyna się traktować nieco luźniej. Od 2016 roku jest ona legalna w czterech stanach USA. Jeśli chodzi o Europę, to popularna trawka jest legalna w Holandii i w Hiszpanii. Polskie prawo nie odzwierciedla tego trendu i jak dotąd nie wygląda na to, by marihuana rekreacyjna miała jakiekolwiek szanse na legalizację nad Wisłą.

Lecznicza marihuana: prawda czy mit?

Mitem jest to, że palenie marihuany działa leczniczo, pomaga zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Mitem jest także to, że medyczne produkty konopne są lekiem, który leczy ciężkie choroby. Prawdą jest to, że w marihuanie występują związki chemiczne identyczne z tymi, jakie produkuje nasz organizm. Związki te, to niepsychoaktywne kannabinoidy, za pomocą których można pomocniczo łagodzić objawy i przebieg wielu ciężkich i przewlekłych schorzeń. Kannabidiol CBD działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, łagodzi napięcie mięśni i uboczne efekty chemioterapii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *